مطالب آموزشی
تقویم
اخبار > 4 اکتبر روز جهانی حیوانات


  چاپ        ارسال به دوست

4 اکتبر روز جهانی حیوانات

چهارم اکتبر تحت عنوان روز جهانی حیوانات (World Aminal Day) شناخته می‌شود. هدف از نام‌گذاری این روز، ترویج اقدامات لازم به منظور حفظ حقوق حیوانات و محافظت از حیات وحش می‌باشد. در واقع 4 اکتبر سالروز تولد قدیس معروف فرانسیس آسیزی است. وی که ملقب به «حامی حیوانات» بود و «به همه چیزهای جاندار و بی جان در بستر طبیعت علاقه‌مند بود. به قدری مفتون آتش بود که از خاموش کردن شمع اکراه داشت. و نیز نسبت به هر موجود زنده‌ای یک نوع همبستگی و قرابت احساس می‌کرد. پرندگان را خواهران خود، حیوانات چهارپا و تن آدمی را برادر خود و آسمان و زمین را مادر خود می‌نامید. او با حکومت روم در منازعه بود بر سر عدم کشتار پرندگان. از این رو به فرانسیس لقب حامی طبیعت را داده‌اند» (به نقل از ویکی‌پدیا).

در سال 1931 و در نشست اکولوژیست‌های جهان در فلورانس ایتالیا این روز به منظور تأکید هر چه بیشتر بر ضرورت محافظت از گونه‌های در معرض انقراض تعیین و همه ساله دوست‌داران محیط زیست و حیات وحش یاد این روز را گرامی می‌دارند. همچنین در برخی کشورهای دنیا، یکی از روزهای ماه مه (عمدتاً 16 یا 19) را ویژه «جانوران در معرض خطر انقراض» نام‌گذاری کرده و بدین ترتیب تلاش مضاعفی در راستای جلوگیری از انقراض آنها به عمل می‌آورند. علاوه بر این، روز 3 مارس نیز به عنوان روز جهانی حیات وحش نام‌گذاری و گرامی داشته می‌شود.

لازم به ذکر است که در ایران باستان نیز روز دوم بهمن تحت نام «جشن بهمنگان» به منظور محافظت و پاسداشت حیوانات گرامی داشته می‌شد. طبق آمار سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران ۱۵۰۰ گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آب‌های داخلی و حدود ۶۸۴ گونه ماهی در آب‌‌های دریایی در اکوسیستم‌های خشکی و آب‌های داخلی کشور شناسایی شده است. از این‌گونه‌ها می‌توان به ۲۰۲ گونه پستاندار، ۵۵۱ گونه پرنده، ۲۵۲ گونه خزنده، ٢١ گونه دوزیست و ۲۹۲ گونه ماهیان آب‌های داخلی اشاره کرد. از این تعداد حدود ۷۴ گونه از رده‌های جانوری ایران در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد که این‌ گونه‌ها شامل ١٩ گونه از پستانداران، ٢٥ گونه از پرندگان، ١٦ گونه از خزندگان، چهار گونه از دوزیستان و ١٠ گونه از ماهیان آب‌های داخلی است.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۲ اعلام کرد که دست‌کم ۷۴ گونه از جانوران کشور در سیاههٔ قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت قرار دارند. بجز یوزپلنگ ایرانی که در وضعیت بحرانی قرار دارد، پستاندارانی مانند گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فک دریای خزر، هوبره، پلنگ، خرس سیاه، تمساح پوزه کوتاه، نهنگ آبی و نهنگ باله‌ای نیز در معرض خطر انقراض هستند. همچنین، شیر و ببر مازندران نیز دو گونه مهمی هستند که پیش از آنکه فرصت حمایت و محافظت از آنها فراهم شود، در کشور ما به طور کامل منقرض شده‌اند.

متاسفانه وضعیت حیات وحش کشور ما چندان مطلوب نیست و به عنوان مثال، بنا به اظهارات مهندس هوشنگ ضیائی، جانورشناس و کارشناس برجسته محیط زیست ایران در حال حاضر تنها 10 تا 15 درصد حیات‌وحش پارک ملی گلستان و پارک ملی بَمو باقی مانده است. استان سمنان به عنوان محل تلاقی سه اقلیم جغرافیایی مهم، دارای دو منطقه حفاظت شده حائز اهمیت پارک ملی کویر در غرب و پارک ملی توران در شرق استان می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این روز و اهداف نام‌گذاری آن می‌توانید از وب‌سایت روز جهانی حیوانات دیدن نمایید. پوسترهای گرامی‌داشت این روز از همین وب‌سایت انتشار یافته‌اند و همچنین در ادامه نیز نمونه‌هایی از گونه‌های ارزشمند حیات وحش ایران برگرفته از منابع اینترنتی دیگر تقدیم می‌شود.

 

 یوزپلنگ ایرانی (آسیایی) در معرض خطر شدید انقراض

یوزپلنگ به جز در ایران در سایر کشورها در سال‌های اخیر منقرض شده است:

عراق 1929، کویت 1942، هند 1947، قزاقستان 1970، پاکستان 1972، ترکمنستان 1973، عربستان 1973، عمان 1977.

پلنگ ایرانی در اغلب مناطق کشور یافت می‌شود

گورخر ایرانی محدود به دو منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی توران

اسبچه خزر، اسب مینیاتوریی است با اندامی کوچک و قدرت بالا که زیستگاه اصلی او گیلان و مازندران است

مرال در زیستگاه‌های خزری تا پارک ملی گلستان

جبیر در نیمه جنوبی كشور و حاشیه كویرهای ایران

جربیل بزرگ در ایران از ترکمن صحرا، خراسان، جنوب شرقی بلوچستان تا اصفهان

عقاب طلایی در امتداد دو رشته کوه البرز و زاگرس و کویرهای مرکزی

فک خزری، بومی دریای خزر

دلفین پوزه‌دراز در خلیج فارس و دریای عمان

 


٠٣:٠٠ - 1396/07/13    /    شماره : ١١٩٢٥    /    تعداد نمایش : ١٦٤خروج
آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: دانشگاه سمنان، روبروی پارک سوکان، پردیس علوم پایه، گروه زیست‌شناسی

تلفن: 31533197-023  و 33655410-023        کدپستی: 19111-35131